Praktyczne kursy dla lekarzy dentystów realizowane we współpracy z Instytutem Stomatologii w Katowicach Praktyczne kursy dla lekarzy dentystów realizowane we współpracy z Instytutem Stomatologii w Katowicach Kursy i szkolenia

Reakcje anafilaktyczne spotykane w stomatologii

Wstrząs anafilaktyczny jest skrajną i gwałtowną postacią anafilaksji. Słusznie się go obawiamy i szkolimy jak go rozpoznać i leczyć. Jednak na szczęście zdarza się on w stomatologii dość rzadko. O wiele częściej spotykamy łagodniejsze postacie reakcji anafilaktycznych lub anafilaktoidalnych, które przebiegają z różnym nasileniem i wymagają stosownego postępowania lekarza.
Pomiędzy zwykłą reakcją alergiczną o zasięgu miejscowym (skóra, błony śluzowe) a wstrząsem anafilaktycznym jest kilka postaci anafilaksji, które w porę uchwycone są niegroźne dla życia pacjenta, lecz przeoczone mogą rozwinąć się w pełnoobjawowy wstrząs. Najważniejsze, by uchwycić moment uogólnienia się reakcji alergicznej, anafilaktycznej lub anafilaktoidalnej.

Kurs medyczny. 5 punktów edu.

Różne reakcje anafilaktyczne spotykane w stomatologii


Po kursie warsztaty praktyczne w grupach 4 - 6 osobowych.


- kurs prowadzą lekarze praktycy – specjaliści: alergolog, anestezjolog i stomatolog
- analiza rzeczywistych przypadków, które miały miejsce w gabinetach stomatologicznych


Umiejętności nabyte na kursie:

ograniczanie ryzyka reakcji anafilaktycznej w praktyce

właściwa interpretacja wczesnych objawów przez lek. dentystę (podejrzenie anafilaksji)

pewne rozpoznanie reakcji anafilaktycznej (anafilaktoidalnej) wraz z różnicowaniem

sprawne wdrożenie poznanych schematów postępowania

dobra współpraca z asystentką a następnie z zespołem 'R'


Warsztaty praktyczne

Warsztaty praktyczne w grupach 4-6 osobowych, z fantomami do nauki pierwszej pomocy i wkłuć dożylnych.

Ćwiczenia według omówionych na kursie schematów postępowania.

Organizatorzy kursu

Prowadzący kurs to jedni z nielicznych w kraju specjalistów, którzy zajmują się praktycznymi aspektami uczuleń, anafilaksji i reakcji anafilaktoidalnych w stomatologii. Dzięki gromadzonej w ciągu wielu lat bazie przypadków klinicznych – stworzyli oni m.in. Centrum Konsultacyjne służące stomatologom także w trudnych przypadkach alergologicznych.

Autorski program kursu:

Specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Instruktor Pierwszej Pomocy Med. lek. med. Janusz Michalak - uznany autorytet w dziedzinie stanów nagłych w stomatologii, organizator licznych kursów w kilku regionach kraju.

Konsultacja naukowa:

Asystent Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Dermatologii i Alergologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - dr n. med. Santa Besser.

Kierownik naukowy kursu:

Dyrektor Instytutu Stomatologii w Katowicach, dr n. med. Michał Kaszuba b. Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją.

Podmiot prowadzący kurs:

Instytut Stomatologii w Katowicach.

Współpraca:

Ośrodek Szkoleniowy Pro-MED

Klinika Chorób Wewnętrznych, Dermatologii i Alergologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

© Copyright by Pro-MED. 2009.2016. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie i wykorzystywanie w jakiejkolwiek formie w całości oraz w części bez zgody autora zabronione.