Praktyczne kursy dla lekarzy dentystów realizowane we współpracy z Instytutem Stomatologii w Katowicach Praktyczne kursy dla lekarzy dentystów realizowane we współpracy z Instytutem Stomatologii w Katowicach Kursy i szkolenia

Choroby układu krążenia w stomatologii

Często spotykanymi przyczynami nagłego stanu zagrożenia życia w stomatologii są choroby układu krążenia. Zaostrzają się one w gabinecie stomatologicznym z powodu nałożenia się stresu i odstawienia przez pacjenta leków krążeniowych zażywanych dotychczas przewlekle. Zwiększa się też liczba pacjentów po inwazyjnych zabiegach kardiologicznych, których ocena często przerasta możliwości lekarzy dentystów.

Jak ocenić ryzyko zabiegu stomatologicznego u pacjenta kardiologicznego (często kierowanego do stomatologów celem sanacji jamy ustnej)? Jakie zastosować środki ostrożności w postępowaniu stomatologicznym? Ciągłe kontrowersje budzi też optymalne postępowanie z pacjentem zażywającym leki przeciwzakrzepowe.

Tematyka:

właściwa interpretacja wywiadu kardiologicznego przez lek. dentystę (ustalenie stopnia ryzyka leczenia stomatologicznego u pacjenta ze schorzeniami kardiologicznymi)

dobra współpraca z poradnią kardiologiczną

środki ostrożności w postępowaniu stomatologa z pacjentem kardiologicznym ze szczególnym uwzględnieniem znieczulenia miejscowego (czym i jak znieczulać?)

szybkie rozpoznanie nagłych stanów kardiologicznych w gabinecie

właściwe postępowanie w przypadkach: nagłego incydentu wieńcowego, zawału mięśnia sercowego, napadowych zaburzeń rytmu, przełomu nadciśnieniowego.

Prowadzący kurs to jedni z nielicznych w kraju specjalistów, którzy zajmują się usystematyzowaniem zasad postępowania w stomatologii z pacjentami obciążonymi chorobami układu krążenia.
Dzięki gromadzonej w ciągu wielu lat bazie przypadków klinicznych – stworzyli oni m.in. Centrum Konsultacyjne służące stomatologom w trudnych przypadkach.

Kurs medyczny. 5 punktów edu.

Choroby układu krążenia w stomatologii


Organizatorzy:

Kierownik naukowy kursu:

Dyrektor Instytutu Stomatologii w Katowicach, dr n. med. Michał Kaszuba b. Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją

Autorski program kursu:

Specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Instruktor Pierwszej Pomocy Medycznej lek. med. Janusz Michalak - uznany autorytet w dziedzinie stanów nagłych w stomatologii, organizator licznych kursów w kilku regionach kraju.

Podmiot prowadzący kurs:

Instytut Stomatologii w Katowicach.

Współpraca:

Ośrodek Szkoleniowy Pro-MED

© Copyright by Pro-MED. 2009.2016. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie i wykorzystywanie w jakiejkolwiek formie w całości oraz w części bez zgody autora zabronione.